Двориште Регионалног центра за усавршавање запослених у образовању већ је обогаћено многим експонатима из света неуке, а ових дана је добило нов изглед и једну нову димензију која упућује на спој науке и уметности. Наиме, делови фасаде зграде Регионалног центра осликани су муралима што је тек почетак реализације новог пројекта „Мурал, наука кроз уметност“. Два мурала који су завршени осликали су ученици Уметничке школе у Нишу са којом Научни клуб Регионалног центра има одличну сарадњу. У палну је да се пројекат настави од септембра када ће бити осликано још четири доступне површине. Мурали који су већ завршени повезали су физику са сликарством. На муралима је су приказане формуле из физике које су објашњене уз помоћ цртежа и коришћења боја.
Сви ми који се бавимо образовањем знамо да је у основи добре научне комуникације визијализација и укључивање свих чула. Како стално сарађујемо са свим школама дошли смо на идеју да у наше пројекте укључимо и ученике Уметничке школе са којом имамо одличну сарадњу. Заједнички смо осмислили пројекат „Мурал, наука кроз уметност“ који је ушао у годишњи програм рада Научног клуба Регионалног центра и који је одобрен и финансиран од Центра за промоцију науке из Београда“, каже Јелена Анђелковић, координатор Научног клуба.
Две доступне површине на фасади зграде су већ осликане.
„Ученици Уметничке школе прошли су читав један процес истраживања како би разумели спону између науке и уметности чији су резултат ови прикази. Њима нису дата готова решења које би они осликали већ смо их упутили на истраживачки рад и двадесетак ученика се одређено време бавило овом темом. Резултат су ликовна решања на којима се види како су делови школског градива уткани у цртеже“, додаје Јелена Анђелковић.
Сам процес одликавања доступног простора био је трећа фаза пројекта. Прве две фазе обухватиле су припрему ученика за рад. Осликавале су их четири ученице уз помоћ професорке Невене Стевановић.
„ Израда ових мурала за мене је био један од већих изазова јер први пут то радим. Први пут сам се сусрела и са овом техником рада и са самим процесом осликавања зидне површине. Почели смо пројекат сликањем скица у договору са професорком Невеном Стевановић. Идеја је била да спојимо науку и уметност. Мислим да смо у томе успели“, каже Миљана Мишић, ученица треће године Уметничке школе.
Сам долазак до идеје је био дужи од осликавања које је трајало два дана, додаје Анђела Вучић, матуранткиња Уметничке школе.
„Када се идеја родила морале смо прво да припремимо површину за осликавање, а потом смо радиле на муралу. Желели смо да представимо најупечатљивије симболе обе ове јако широке области како би свако ко погледа мурал схвати шта смо хтели да кажемо.Бавили смо се бојом, законом гравитације, идеја је била спој физике и физичких карактеристика уметности“, истиче Анђела Вучић.
Младе уметнике Уметничке школе чака нови изазов. Потребно је осликати још четири површине, а рад на новим муралима који ће додатно оплеменити двориште Регионалног центра планирано је од септембра.