Православни верници данас започињу Васкршњи пост, најдужи и најстрожи пост у црквеној години, који траје 48 дана – од 3. марта до 19. априла. Овај пост назива се и Велики пост, јер има изузетну духовну важност, припремајући вернике за Васкрсење Исуса Христа.
Правила и симболика сваке седмице поста
🔹 Прва седмица – Чиста недеља
Назив указује на духовно и физичко очишћење. Уобичајено је да се у овом периоду спрема кућа, а верује се да је добро започети велике послове, јер ће бити успешни.
🔹 Друга седмица – Пачиста недеља
Препоручује се строги пост на води од понедељка до петка, док је у суботу и недељу дозвољена храна спремљена на уљу.
🔹 Трећа седмица – Крстопоклонска недеља
Током ове седмице, верници се поклањају Часном крсту, подсећајући се на Христово страдање. Ово је период када би требало избегавати искушења и посветити се молитви.
🔹 Четврта седмица – Средопосна недеља
У овом периоду верници се суздржавају од ружних речи и посвећују раду и духовном миру.
🔹 Пета седмица – Глува недеља
Назив потиче од веровања да је време за тишину и покајање. У овом периоду, црква забрањује весеља, песме и музику.
🔹 Шеста седмица – Цветна недеља
Обележава се сећањем на Христов улазак у Јерусалим. Симболика цвећа и биљака у овој седмици је снажна – не препоручује се сејање цвећа, јер се верује да неће донети плод.
🔹 Седма седмица – Страдална недеља
Последња седмица поста посвећена је молитви, строгом посту и покајању. Обележава Христово страдање, које кулминира Великим петком и суботом.
Правила исхране током поста
Верници који посте цео пост, придржавају се поста на води, осим суботом и недељом, када је дозвољена храна спремљена на уљу и конзумирање вина.
На празнике Благовести и Цвети, црква дозвољава конзумирање рибе. Ипак, многи верници посте само прву и последњу недељу, и то углавном на води.
Васкршњи пост није само телесно одрицање, већ и прилика за духовно уздизање, молитву и праштање, како би се највећи хришћански празник Васкрс дочекао са чист