ЕКОНОМИЈАСВЕ ВЕСТИ

НОВИ УДАР НА БУЏЕТ: ЦЕНЕ ЦИГАРЕТА У СРБИЈИ ПОСКУПЉУЈУ

MAN SMOKING A CIGARETTE CIGARETTE SMOKING CIGARETT 2022 11 12 11 21 09 UTC 1 1 НОВИ УДАР НА БУЏЕТ: ЦЕНЕ ЦИГАРЕТА У СРБИЈИ ПОСКУПЉУЈУ

 Пушачи у Србији суочавају се с новим ударом на свој буџет јер су цигарете произвођача “Филип Морис интернешенал” из Ниша и “Јапан тобако интернешнал” из Сенте поскупиле за десет динара по паклици. Ове промене ступиле су на снагу од 29. јануара за цигарете “Јапан тобако интернешнал” и од 6. фебруара за цигарете “Филип Морис интернешнал”. То значи да ће потрошачи сада најјефтинију паклицу ових компанија плаћати 340 динара, док ће за најскупљу издвојити 620 динара.

Исто тако, од понедељка, 12. фебруара, цигарете компаније “Бритиш американ тобако” из Врања такође ће поскупети за десет динара по паклици.

Разлог ових поскупљења, како се наводи, лежи у редовном усклађивању акциза. Према акцизном календару, једно поскупљење стиже почетком, а друго половином године.

Циљ ових промена је усклађивање са стандардима Европске уније, према којима би Србија до 2025. године требало да приходује најмање 90 евра на 1.000 комада цигарета, односно 1,8 евра по паклици. То значи да ће након поскупљења у следећој години, пушачи у Србији плаћати паклицу по истим ценама које важе у ЕУ.

МОЖДА ВАС ЗАНИМА

ПЛАНИРАНА ИСКЉУЧЕЊА СТРУЈЕ У НИШУ И ЈУГУ СРБИЈЕ: ВИШЕ НАСЕЉА БЕЗ ЕЛЕКТРИЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ

AM

НИШ СПРЕМА МУЗИЧКИ СПЕКТАКЛ ЗА ДЕЦУ: „МАЈСКА ПЕСМА“ У ЈУБИЛАРНОМ ИЗДАЊУ ВРАЋА ОРКЕСТАР УЖИВО

AM

ВИШЕ НАСЕЉА У НИШУ ДАНАС СА ПРЕКИДИМА ВОДЕ: ЕКИПЕ „НАИССУСА“ НА ТЕРЕНУ

AM